Shuttle Bus – Hop on / Hop off

Shuttle Bus – Hop on / Hop off

Fra 1. juli – 31. august bliver det nu også muligt for de mange feriegæster i Ringkøbing Skjern Kommune at hoppe på og af et spritnyt shuttle-bus-tilbud med stop ved attraktioner, byer og strande rundt om Ringkøbing Fjord.

Med seks daglige rundture – tre hver vej, på den gode 100 kilometer lange, naturskønne og unikke tur, kan man medbringe cykler, kite- og paddleboard-udstyr – snyde modvinden på cykelstien eller udnytte den ved en af de mange surf steder, der har gjort fjorden til Danmarks suverænt bedste for brætsejlere af alle slags.

Langs Holmsland Klit lokker feriebyer med shopping, god mad og strande i topklasse, mens Danmarks eneste floddelta i Skjern Å og Enge bejler til en status som nationalpark på ”indersiden” af fjorden.

Skjern Enge leverer desuden de afgørende ingredienser til produktion af verdens bedste whisky, brændevin, sherry og økologiske fødevarer. Spændende besøgssteder langs busruten med smagsprøver, der hænger perfekt sammen med en busbillet tilbage til feriehuset.

Afgange: Se køreplanen HER – eller nederst på denne side.

Sejladsudstyr: Af hensyn til andre passagerer er det vigtigt at have pakket udstyr maksimalt sammen og tørret våddragter mm.

Billetkøb: Køb billetten i bussen og betal med kontanter eller kort. Også udenlandske kort og Euro. Bemærk det er ikke muligt at benytte rejsekort.

Rejsepas: Shuttle-bussen indgår ikke i sommeraftalen om rejsepas og kan derfor ikke benyttes i bussen.

Tarm Marked: Hver onsdag kører bussen til Tarm Marked i stedet for stop i Skjern Enge (Forbehold for afholdelse af Tarm Marked).

Covid19:

  • Ved af- og påstigning i bussen skal der bæres mundbind, så snart man har sat sig ned, må man tage mundbindet af.
  • Håndsprit ved indgangene.
  • Bussen sprittes af flere gange om dagen.

Spørgsmål vedrørende Shuttle-bussen kan adresseres til Vikingbus på 9735 0784 eller skjern@vikingbus.dk.

Priser

Dagsbillet Ugekort
Voksne 100 kr. 250 kr.
Børn (t.o.m. 10-17 år) 75 kr. 150 kr.
Børn (0-9 år) Gratis Gratis
Cykel/hund 25 kr. 40 kr.

Køreplan for bussen

Bus 1: Bus 2:
Skjern Rutebilstation 09.00 12.40 16.25 Skjern Rutebilstation 09.00 12.40 16.20
Stauning Whisky 09.10 12.50 16.35 Skjern Enge 09.10 12.50 16.30
Stauning Sognegård 09.15 12.55 16.40 Vostrup 09.15 12.55 16.35
Velling Kirke 09.25 13.05 16.50 Hemmet 09.20 13.00 16.40
Ringkøbing Museum 09.35 13.15 17.00 Bork Havn v/Lystbådehavnen 09.30 13.10 16.50
Naturkraft 09.45 13.25 17.10 Bork Vikingehavn 09.35 13.15 16.55
Kloster Lysdesign 09.55 13.35 17.20 Nymindegab 09.50 13.30 17.10
Søndervig v/Bonus 10.10 13.50 17.35 Bjerregård Esmark 10.00 13.40 17.20
Klegod Vigeplads 10.15 13.55 17.40 Abelines Gård v/Vigeplads 10.10 13.50 17.30
Lyngvig Fyr 10.20 14.00 17.45 Hvide Sande Kirke ank. 10.20 14.00 17.40
Hvide Sande Kirke ank. 10.35 14.15 18.00 Hvide Sande Kirke afg. 10.35 14.15 17.55
Hvide Sande Kirke afg. 10.50 14.30 18.15 Lyngvig Fyr 10.50 14.30 18.10
Abelines Gård v/Vigeplads 11.00 14.40 18.25 Klegod Købmand 10.55 14.35 18.15
Bjerregård Købmand 11.10 14.50 18.35 Søndervig v/Lalandia 11.05 14.45 18.25
Nymindegab 11.20 15.00 18.45 Kloster Lysdesign 11.15 14.55 18.35
Bork Vikingehavn 11.35 15.15 19.00 Naturkraft 11.25 15.05 18.45
Bork Havn v/Lystbådehavnen 11.40 15.20 19.05 Ringkøbing Museum 11.35 15.15 18.55
Hemmet 11.50 15.30 19.15 Velling Kirke 11.45 15.25
Vostrup 11.55 15.35 19.20 Stauning Sognegård 11.55 15.35
Skjern Enge 12.00 15.40 19.25 Stauning Whisky 12.00 15.40
Skjern Rutebilstation 12.10 15.50 19.35 Skjern Rutebilstation 12.10 15.50
Aftenbus 1: Aftenbus 2:
Ringkøbing Museum 19.00 22.30 Bjerregård Købmand 20.00 23.30
Kloster Lysdesign 19.15 22.45 Hvide Sande Kirke 20.10 23.40
Søndervig v/Bonus 19.30 23.00 Lyngvig Fyr 20.20 23.50
Klegod Vigeplads 19.35 23.05 Klegod Købmand 20.25 23.55
Lyngvig Fyr 19.40 23.10 Søndervig v/Lalandia 20.30 00.00
Hvide Sande Kirke 19.50 23.20 Kloster Lysdesign 20.45 00.15
Bjerregård Købmand 20.00 23.30 Ringkøbing Museum 21.00 00.30

Aftenbillet (fra kl. 17:20-00:30) – 75 kr. voksne / 40 kr. børn

 

  • Tilmeld dig vores nyhedsbrev